PREVIOUS SCHOLARSHIP, GRANT, & AWARD RECIPIENTS

 
 

CONRAD CASTLE TEACHER GRANT (Est. 2010)

2019    Lauren Sexton

2018    Helen Wright-Ashley

2017    N/A

2016    Amy Massey 

2015    Melinda Anderson

            Melanie Davis

            Keri McRaney

2014    Ginger Langford

2013    Michelle Ramshur

2012    Carly Parker

2011    Debbie Holt

ELISABETH MOSLEY MEMORIAL SCHOLARSHIP

2019     Toni Bell, Clinton

             Gunnar Bryant, Neshoba County

             Tyler Fisher, Neshoba County

             Malachi Ham, Clinton

             Ava Harris, Neshoba County

             Amelia Hutchinson, Clinton

             Easton Lindsay, Rankin County

             Kylee Martin, Western Line School District

             Preston McDowell, Jackson

             Joslynn Posey, Neshoba County

             Triston Miller, Neshoba County

             Valerie Monday, Desoto County

              Mia Grace Owens, Vicksburg/Warren

              Madison Padgett, Neshoba County

              Bradley Shelby, Neshoba County

              Parker Taylor, Clinton

   

     

2018     Alivia Gardner, Gulfport

             Jack Jenkins, Clinton

             Jaden Kazery, Clinton

             Thomas Kilroy, Vicksburg

             Emma Jo Meidle, Kosciusko

             Lucy Mokua, Madison

             Clayton Norris, Western Line

             Dawson Moulder, Western Line

             Ya'Kyla Stasher, Greenwood

             Alexis Ward, Gulfport

 

2017     Kameron Boone, Clinton

             Mikayen Bowie, Bankston/Greenville

             Arianna Brumfield, Power APAC/Jackson

             Saige Fuller, Clinton

             Maya Gunther, Alcorn

             Keenan Jackson, Desoto County

             Jo'Wani Jones, Coahoma

             Jenna LeVee, Clinton

             Romaji Marshall, Clinton

             Kolby McKinney, DeSoto

             Andy Motzkus, DeSoto

             Joseph Motzkus, Desoto

             Kylie Reed, Western Line

             Dolcenea Walker, Gulport

             Abigail Welsh, West Jasper

 

2016     Nadia Branch, Jackson

             Khari Brown, Horn Lake

             Abigail Cassibry, Long Beach

             Journi Henderson, Jackson

             James Mabry, Clinton

             Robert McCurdy, Oxford

             Sean McCurdy, Oxford

             Jordyn Overby, Magee

             Billie Patterson, Sumrall

             Deanna Quarles, Coffeeville

             Hannah Rushing, Clinton

             Nicholas Sivak, Jackson

             Sa’Nya Jones-Weathersby, Jackson

2015     Hailey Burnes, Jackson
             Anthony Dunn, Jackson
             Dorianne Hines, Jackson
             Jamiya Norals, Jackson
             Victor Union, Jackson
             Gregory VanBuren, Jackson
             Sydney Walton, Jackson
             Janiya Ward, Jackson

 

2014      Eric Hartfield, Jackson
              Matthew Raymond, Harrison County
              Xavian Branch, Jackson
              Jordan Johnson, Jackson
              Sage Martin, Jackson

 

2013      N/A

 

2012      Cameron Tingle, Gautier
              Lauren Elaine Smith, Meridian

 

2011      Mary Elizabeth Entrekin, Gulfport

 

2010      Adara Young, Florence
              Matthew Knight, Florence

 

2009      N/A

 

2008      Hong Chen, Jackson
              Bobby Foster, Jackson
              Samuel Okeke, Jackson
              Lucia Cuomo, Columbus
              Vernon Kyler Lee, Greenville

 

2007      Phillip Jordan Love, Jackson
              Kamila M. Woods, Jackson
              Tanisha Winder, Jackson

 

JEAN C. PRATHER TEACHER GRANT FOR CONTINUED EDUCATION (Est. 2015)

Click here to read more about Jean C. Prather.

 

2018   N/A

2017   Sara Hatcher, Jackson

2016   Kelley Rinebold, Petal

FRANCES A. KARNES AWARD OF EXCELLENCE IN GIFTED EDUCATION

2019   Ms. Lisa Saucier

2018   Ms. Melissa Pierce

2017   Ms. Jennifer Martin

2016   Ms. Sherry Willis

2015   Ms. Margaret Snider

2014   Ms. Whitney Wooten

2013   Mr. Chauncey Spears

2012   Ms. Tracy Robinson

2011   Ms. Trecina Green

2010   Ms. Lora Beasley

2009   Pine Belt Gifted Teachers Association

2008   Dr. Kate Brown

2007   Ms. Melissa Grantham

2006   Dr. Suzanne Bean

2005   Ms. Judy Couey

2004   Dr. Gail Hammond

2003   Dr. Frances A. Karnes
 

Prior to 2003, this award was known as the Award for Excellence in Gifted Education and was presented as follows:

 

2002   Dr. Jane Everly

2001   Ms. Tawesia Meador

2000   n/a

1999   Ms. Carol Paola

1998   Dr. Conrad Castle

1997   Dr. Walter Moore

1996   n/a

1995   Ms. Mariella Simons

1994   Mr. Andy Mullins

1993   Ms. Dixie Martin

1992   n/a

1991   n/a

1990   Ms. Beverly Rhodes

1989   n/a

1988   RCSD Venture Program Teachers

 

Prior to 1988, this award was known as the Gifted Education Teacher of the Year Award and was presented as follows:

 

1987   n/a

1986   n/a

1985   Ms. Sharon Dungan

1984   Ms. Jean C. Prather

OUTSTANDING ADVOCATE FOR GIFTED CHILDREN AWARD

Previous Recipients of the Outstanding Administrator Advocate For Gifted Children Award:

2018

Mr. Chad Shealy, Vicksburg

2017

Dr. Tim Martin, Clinton

2016 

Mr. Ronnie Boyd, Union County

2015

Dr. Cedrick Gray, Jackson 

2014

Mr. Phil Webb, Pontotoc

2013

Mr. Randall Hicks, Long Beach

Dr. Marlynn Martin, Jackson

Ms. Christine Spinks, Long Beach

2012

Mr. Junior Wooten, North Tippah

 

2011

Dr. Ben Burnett, Lamar County

Ms. Carrolyn Hamilton, Long Beach

 

 

Previous Recipients of the Outstanding Advocates for Gifted Children Award:

(Includes Outstanding Administrator Advocates listed above.)

 

2019

Dr. Richard Humphreys

2018

N/A

2017

Barry Amacker, Jackson County

2016

Ronnie Boyd, Union County

Lela Powe, George County

Selena Swartzfager, MS Council on Economic Education 

Dr. Margrit Wallace, Jackson

 

2015

Dr. Cedrick Gray, Jackson

Mr. Jeff Bolhuis, MS Scholastic Chess Association

Dr. Vicki Davidson, Jackson

Ms. Pam Pape, Jackson

 

2014

Mr. James Castleman, Pontotoc

Mr. Phil Webb, Pontotoc

Ms. Sherry Willis, Tupelo

 

2013  

Mr. Randall Hicks, Long Beach

Dr. Marlynn Martin, Jackson

Ms. Christine Spinks, Long Beach

Ms. Margaret Snider, Jackson

Ms. Pam Wooten, North Tippah

 

2012

Ms. Kim Davis, George County

Ms. Diana Ezell, Tupelo

Ms. Karen Rhodes, Lauderdale County

Mr. Michael Van Winkle, Jackson County

Mr. Junior Wooten, North Tippah

 

2011

Mr. Toby Barker, Mississippi House of Representatives

Mr. Richard Bennett, Mississippi House of Representatives

Dr. Ben Burnett, Lamar County

Ms. Stephanie Gruich, Jackson County

Ms. Carrolyn Hamilton, Long Beach

Ms. Carrie Hornsby, Hattiesburg

Ms. Lisa McMillan, George County

Ms. Emily Nelson, DeSoto

Ms. Judy Ratliff, Psychometrist, Hattiesburg

Ms. Kelly Tipton, George County

Ms. Carol Watson, Enterprise

Ms. Donna Reynolds Welborn, Jackson

Ms. Pam Wooten, North Tippah

Long Beach Association for Gifted Children, Long Beach

SHERRYE C. THOMPSON PARENT ADVOCACY AWARD

2019    Mr. Wayne McNeer

2018    Mr. Michael Guest & Ms. Haley Guest, Rankin County

2017    Ms. Karla Cook, Vicksburg

2016    Ms. Melissa Carleton, Union

2015    Clinton Association for Gifted Children

2014    Mr. James Castleman, Pontotoc

2013    Mr. Cliff Long, Long Beach

2011    N/A

2012    Ms. Leah Schlenker, Petal Gifted Parent Group

2010    Sumrall Elementary Parent Affiliate Group

2009    Ms. Michelle Dawson

 

DR. GAIL P. HAMMOND TEACHER GRANT TO PURSUE GIFTED CERTIFICATION

Click here to read more about Gail P. Hammond.

2019  Lisa Crosby

2018  Isabel McLemore, Starkville

2017  Darcy Bingham

2016  Shelia Gray-Daniels 

2015  Missy Loden

          Dale Mayo

CAROL PAOLA NEW TEACHER OF THE GIFTED GRANT

2019 

Shelia Daniels

Annis Hennessy

Shea Hennessy

Lukischa Lambert

Robbin Vonder Bruegge

Please reload

 
 
 
 

Created 2016

by MAGC

 

MISSISSIPPI ASSOCATION FOR GIFTED CHILDREN

P.O. Box 3545, Jackson, MS 39207

www.magcgifted.org

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon